המנגיומות שרי: איך לטפל במטרד הלא אסתטי?

טיפול ואבחון ורידים ברגליים זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון ורידים ברגליים!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

המנגיומות שרי הן פפולות (נגעים קטנים) אדומות ששמן ניתן להן משום שצבען העז מזכיר את צבע הדובדבן (בלעז משמעות המילה Cherry היא דובדבן).

ההמנגיומות הספציפיות האלו מורכבות מצברים של נימים שממוקמים על פני השטח של העור והצברים יוצרים מעין כיפה עגולה ושטוחה. הגוון של המנגיומות שרי נע בין אדום מבריק לסגול.

כאשר ההמנגיומות נוצרות גודלן יכול להיות קטן מאוד. למעשה במקרים רבים החולה לא יהיה מודע לקיומה של ההמנגיומה כיוון שגודלה ההתחלתי יכול להיות עשירית המילימטר והיא נראית כמו נקודה אדומה קטנה (ולמעשה כמעט בלתי נראית).

עם זאת, לרוב לאורך הזמן ההמנגיומה מתפתחת וגדלה כשהיא יכולה לגדול במקרים מסוימים עד לקוטר של ס"מ או יותר. ככל שההמנגיומה שרי גדלה ומתרחבת, לרוב היא גם נהיית עבה יותר.

מאחר וכלי הדם שמרכיבים את ההמנגיומות קרובים מאוד לפני השטח של העור, הרי שההמנגיומות רגישות מאוד לפציעות ואכן ההמנגיומות נוטות לדמם בקלות ולעתים קרובות. ההמנגיומות שרי שכיחות בכל המינים ובכל הגזעים ללא הבחנה.

הגורמים להמנגיומות שרי

בדרך כלל ההמנגיומות מופיעות באופן ספונטני בבגרות אך במקרים נדירים עלולות גם להופיע בגילאים צעירים. המנגנון הבסיסי שעומד מאחורי תהליך ההיווצרות של ההמנגיומות אינו ברור ואינו מובן עד תום.

לגבי תהליך ההיווצרות של ההמנגיומות אין סברה חד משמעית. ככל הנראה ישנם גורמים מסוימים שגורמים לשגשוג יתר של כלי דם קיימים או לצמיחה של כלי דם חדשים. עם זאת, לא ברור עדיין מה הם הגורמים לצמיחה הלא שגרתית של כלי הדם.

נראה כי קיימים מרכיבים גנטיים מסוימים שיכולים לגרום לאדם להיות בעל נטייה לסבול מהמנגיומות שרי וכן נראה כי ישנם חומרים מסוימים כמו למשל גז חרדל שכאשר הם באים במגע עם העור, עשויים להשרות את הצמיחה הלא פרופורציונאלית של כלי הדם.

התסמינים של המנגיומות שרי

בניגוד למה שרבים חושבים וחרף העובדה שמדובר בגידול לא מבוקר ולא נחוץ של כלי דם, הרי שאין להמנגיומות שרי שום קשר למחלת הסרטן.

לפיכך התסמינים היחידים מהם סובלים החולים הם ההמנגיומות שרי עצמן. המראה של ההמנגיומות יכול להיות לא נעים לעין במיוחד במידה ומדובר בהמנגיומות שממוקמות באזורים נראים של העור. כמו כן הנטייה של ההמנגיומות לדמם עלול לגרום להכתמה של הבגדים בדם ולאי נעימות מסוימת.

יש לציין שברוב החולים ההמנגיומות נוטות לגדול ככל שנוקפות השנים הן מבחינת גודלן והן מבחינת כמותן.

כיצד כדאי לטפל בהמנגיומות?

במקרים רבים של המנגיומות שרי אין כל צורך לטפל. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלא מדובר על בעיה בריאותית חמורה.

למעשה ברוב המוחלט של המקרים ההמנגיומות לא גורמות לשום בעיה בריאותית. עם זאת, במקרים בהם ההמנגיומות שרי מהוות מפגע אסתטי או במקרים בהם ההמנגיומות נוטות לדמם בקלות ולעתים קרובות בהחלט ייתכן שהחולה יבחר לעבור טיפולים שונים במטרה להיפטר מההמנגיומות שרי שעל עורו.

ישנו מגוון רחב ביותר של טיפולים שניתן לבחור בהם על מנת להתמודד עם ההמנגיומות שרי. הבחירה בטיפול המתאים מתבצעת תוך הסתמכות על גילו של המטופל, על המיקום של ההמנגיומה, על גודלה, על עובייה ועוד. בין היתר מדובר על טיפול בסטרואידים, על טיפול בתרופות שניטלות דרך הפה וכן על טיפול בלייזר.

כיום מוצעים לחולים טיפולי לייזר מסוגים שונים שמסוגלים להביא להיעלמות הנגעים תוך זמן קצר שניחנים ביעילות גבוהה ביותר.

בדרך כלל טיפולי הלייזר להעלמת המנגיומות שרי נמשכים כמה שבועות ומתפרשים על פני מספר פגישות טיפוליות.

ראו גם:

מהם ורידים בולטים וכיצד אפשר לטפל בהם?

מהן דליות ברגליים?

איך לטפל במטרד הלא אסתטי

המרכז לטיפול ואבחון ורידים ברגליים

המרכז לטיפול ואבחון ורידים ברגליים מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון ורידים ברגליים, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון ורידים ברגליים. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: