כאבים ברגליים

טיפול ואבחון ורידים ברגליים זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון ורידים ברגליים!

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

כאבי רגליים הינן תלונה נפוצה לאחר פגיעות טראומטיות, אולם קיימות גם סיבות שאינן נגרמות כתוצאה מחבלה ישירה לרגל היוצרות כאבי רגליים.

כאב רגליים עשוי להיות ביטוי של מצבים התלויים בפגיעה בעצמות, מפרקים, שרירים, רצועות ומרכיבים נוספים של הרגל דוגמת כלי דם. במקרים רבים, מצבי דלקת של הרקמות הוא התוצאה של פגיעות שונות מעין אלו, והדלקת ידועה כסיבה מובילה לכאב.

אצל חולים הסובלים מורידים בולטים ברגליים (=דליות), התלונה על כאבי רגליים תופיע בעיקר בעת עמידה ממושכת.

בזמן עמידה יותר דם מצטבר בורידי הרגליים. בחולים הסובלים מדליות, יותר דם מצטבר באופן יחסי כתוצאה מהפגיעה במסתמי הורידים ברגליים.

כמות הדם המוגברת מובילה למתח שמופעל על כלי הדם הללו והביטוי לכך הוא כאבי רגליים. זו הסיבה לכך שתחבושות אלסטיות היוצרות לחץ על פני ורידי הרגליים תקטין את כמות הכאב בחולים אלו – פחות דם יצטבר ברגליים, ולכן תהיה פחות דלקת ושיפור בתלונות החולה.

דליות הרגליים

דליות הרגליים מייצגות בעיה קלינית משמעותית, אשר אינה מסתכמת בבעיה קוסמטית בלבד. הבעיה נובעת מהעבודה שורידים בולטים ברגליים מייצגים למעשה בעיה כרונית של אי ספיקה ורידית שנוצרת בעקבות עלייה בלחץ התוך ורידי בכלי הדם האלו.

עלייה בלחץ הדם הורידי מוביל למגוון רחב של תלונות קליניות, מורידים בולטים על פני הרגליים ותלונות עוריות שונות ועד נפיחות של הרגליים והיווצרות כיבים הזקוקים להתייחסות מיוחדת.

ורידים בולטים ברגליים ואף אי ספיקה ורידית ניתנים לטיפול קונסרבטיבי באמצעות הרמת הרגליים לפרקי זמן משתנים במהלך היום ושימוש בגרביים אלסטיות.

גישה אגרסיבית יותר שמורה למקרים בהם מופעים סימנים עוריים המעידים על מצבי דלקת משמעותית יותר, חרף הטיפול הרפואי או בהופעת זיהומים המחמירים את הדלקת. סיבה נוספת יכולה להיות העדפת החולה שלבחור בגישה כירורגית – אקטיבית יותר לטיפול בבעיה.

את מרבית הטיפולים ניתן לבצע באופן אלקטיבי ללא אשפוז. מקרים הכוללים דימומים או בחשד לקרישי דם בורידים העמוקים של הרגליים, הטיפול מקבל עליונות של מקרה דחוף יותר ויידרש טיפול מיידי. במקרים אלו התמונה הכללית היא סוערת יותר ולכן יש לפעול בהתאם.

מתי לפנות לרופא?

  • מופיעה על פני הורידים אדמומיות, נפיחות, חם וכאב בעת מגע.
  • הופעת פריחה או פצעים מפושטים על פני הרגל או באזור הקרסול.
  • העור שבאזור הקרסול ובסיס השוק הוא בעל צבע שונה ונעשה עבה יותר.
  • אחד מהורידים או יותר מתחיל לדמם
  • מתפתחות תלונות המפריעות לפעילויות יום יומיות שונות.
  • ההופעה של הורידים יוצרת אצלך חוסר נוחות משמעותי עבורך.

במידה ומתפתח כאב, גם אם הוא עמום למדי, אין להתלבט בנוגע לקבלת עזרה בנושא. זאת ועוד, גם אם אין צורך בפנייה אל הרופא המטפל כיוון שהתלונות אינן משמעותיות יותר, ידוע שהתייחסות מוקדמת לבעיה, גם באם באופן שמרני כמתואר – תסייע באופן ברור להחמרת הדליות.

הבסיס הטיפולי הוא העלמת כלי הדם הפגוע. כיום ישנן טכניקות יעילות לביצוע התהליך, שלרוב ניתן לביצוע ללא הרדמה ועם החלמה מהירה.

בעיית הדליות או הופעת ורידים ברגליים הינה בעיה שכיחה ונפוצה מאד בקרב האוכלוסייה הכללית, ובעיקר בקרב נשים.

בעיות בורידים, או חוסר ספיקתם, עלולה לגרום למצב של נפיחות כתוצאה מהצטברות דם. חוסר הניקוז הורידי עלול להוביל לסיבוכים נוספים, מלבד אלה הנמנים על תופעות אסתטיות, אשר הן אלה אשר מפריעות בסופו של דבר למטופלים השונים.

רוב האנשים אשר פונים לטיפול עושים זאת על רקע החמרה מבחינה ויזואלית.

על מנת לאבחן את תסמיניה של מחלת כלי הדם הוורידיים, יש צורך באבחון של כירורג כלי דם. פעמים רבות, לא יידע המטפל על מחלה קיימת אלא ידווח רק על תסמינים אופייניים ובפעמים אחרות יידע המטופל על מחלה העוברת בתורשה, אך לא יתלונן על שום אבחנה כלשהי.

אחד הגורמים המשמעותיים בסוג מחלות ותופעות אלה הינו הגורם התורשתי, על המטופל לנסות למנוע את התופעה מבעוד מועד, על ידי מניעת עמידה ממושכת, גריבת גרביים אלסטיות, הקפדה על פעילות גופנית כמו שחייה, ולקיחת תוספי מזון מומלצים.

מנגנון פעולת הורידים

הורידים אשר אמורים להחזיר את הדם ואתו את חומרי הפסולת אל הלב, צריכים לפעול כנגד כוח המשיכה.

העזרה אשר ורידים אלה מקבלים היא בצורת כיווץ השריר ומסתמים חד כיוונים הנמצאים בהם. כאשר ישנה בעיה תפקודית במסתמים, כמו שקורה במצב של דליות או הופעת ורידים ברגלים, מצטבר דם בכלי הדם השטחיים.

הצטברות זו מפעילה לחץ על דפנות הכלי. דליות הינן המפה המצוירת של מהלך הורידים השטחיים העמוסים לעייפה. לפעמים תופעה זו מתוארת כשרטוט עכביש על הרגל.

ישנם מגוון תופעות אשר עלולות להיגרם עקב פגיעה במסתמים או תופעות הקורות בורידים העמוקים. עם זאת, המוכרת ביותר היא תופעת הדליות varicose veins)) שהינה הפרעה במערכת הורידים השטחית.

כל התופעות הללו עלולות לגרום לכאבים כרוניים וממושכים, בעיה בריפוי הפצעים, נפיחויות, ודלקות. כמו כן, עלולים להיגרם דפורמציות ושינויים מבניים של הרגל וכף הרגל, במקרים קיצוניים מאד.

אולם בדרך כלל, תופעות אלו מסתכמות במטרד אסתטי בלבד אשר גורר בושה לחשוף את הרגליים בפומבי.

על אף כל הקושי, פגיעה בכלי הדם העמוקים עלולה להיות מסוכנת יותר ואף להוות סכנת חיים בעקבות הופעת קריש דם או התנתקותו כמו במקרים של תסחיף ריאתי.

הגורמים לתופעת הורידים

ברוב המקרים, ישנם אנשים הנמצאים בקבוצת סיכון ,ויידעו זאת. הופעת ורידים בולטים ברגליים הינה נטייה תורשתית גנטית, אשר עוברת מאם לבתה. נטייה זו מתבטאת בחולשת דפנות כלי הדם.

תופעה זו מחמירה במצבים של הריון, עודף משקל, עמידה ממושכת או בעיות הורמונליות שונות.

כל גורם אשר עלול להשפיע על לחץ כלי הדם, החל מלבוש צמוד וכלה בחוסר פעילות גופנית, עלול להחריף את התסמינים ולעודד הופעה מוקדמת של דליות.

כמו כן, תופעה זו נצפית באנשים מבוגרים (מעל גיל 50) בשכיחות גדולה יותר מאשר אצל צעירים, עקב פחות גמישות של כלי הדם בגיל המבוגר.

תופעה זו של הופעת דליות, נחשבת לעיתים, לסיבוך של החיים המערבים, המודרניים. קצב המחייה המהיר אשר מכתיב לנו הוראות תזונתיות ותנועתיות עומד בבסיס התופעה. למשל תזונה לקויה אשר יצרת עצירויות, עלולה לגרום באופן עקיף לעליית הלחץ בתוך הוריד.

היחלשות דופן הכלי, יכולה לנבוע גם מגורמים דלקתיים ומזהמים אחרים, נשיאת משאות כבדים, או בעיית מבנה גנטי אשר לא מאפשר את עמידותם של מבנים אלו. חסרים תזונתיים אחרים יכולים להתבטא בחוסר ויטמין C או בביופלבנואידים אשר משפיעים על פריכות כלי הדם.

ראו גם:

העלמת נימים בולטים

כאבים ברגליים

המרכז לטיפול ואבחון ורידים ברגליים

המרכז לטיפול ואבחון ורידים ברגליים מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון ורידים ברגליים, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון ורידים ברגליים. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה: